آشنایی با کودهای گرانوله

آشنایی با کود گرانوله

گیاهان به انواع کود‌های شیمیایی و انواع کود‌های آلی برای رشد خود نیاز دارند این عناصر ممکن است در محیط رشد ریشه وجود داشته باشد و یا اصلا وجود نداشته باشد و حتی می‌تواند وجود داشته باشد ولی گیاه نتواند آن را جذب کند.کود‌ها موادی هستند که به فرم‌های مختلف از قبیل گاز، پودر و کریساله، مایع و یا کود گرانوله وجود دارند و ما با استفاده از آن‌ها نیازهای غذایی گیاهان را تامین می‌کنیم.

کود NPK کامل محلول در آب (36-12-12) گرومان

کود NPK کامل محلول در آب (36-12-12) به ارتقاء عملکرد و بهبود کیفیت محصول کمک می‌کند.

کود گرانوله چیست؟

کود گرانول نوعی کود است که به صورت گلوله‌ای خشک که اکثر مراکز فروش کود انواع کودهای دانه ای را همراه با مجموعه ای از فرمولاسیون ها که برای تامین نیاز گیاه به شرایط خاص خاک طراحی شده اند، دارند. کودهای گرانول یک ماده شیمیایی مثل کود آهسته رهش هستند که می‌توانند مواد مغذی ضروری در مدت زمان طولانی بین 2 تا 6 ماه فراهم کنند.

انواع کود گرانوله

کودهای گرانوله به 4دسته اصلی  آهسته رهش، قابل حل در آب، گرانوله های بینابین و گرانوله های دارای تکنولوژی خاص مثل گرانوله سوپر بیت گرومان تقسیم بندی کرد.

کود گرانوله چیست؟

آشنایی با عناصر تشکیل دهنده کود گرانوله

کود‌های گرانوله می‌تواند با درصد عناصر متفاوت تولید شود که تمامی‌ عناصر ماکرو مثل(نیتروژن، فسفر و پتاسیم ) و عناصر میکرو ( آهن، روی، منگنز، مس، مولیبدن،و غیره) و همچنین کلسیم ، منیزیم، گوگرد و ترکیبات آلی و هیومیکی با درصد‌های مختلف استفاده شود که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد.

مزایای استفاده از کود گرانوله

  • کاربرد راحت و پخش یکنواخت تر آن
  • آهسته رهش بودن کود
  • اثر طولانی مدت
  • جلوگیری از آبشویی
  • کمک به اصلاح خاک
  • کاهش مصرف کود

معایب استفاده

  1. عدم یکنواختی عناصر در گرانوله‌ها
  2. قیمت نسبتا بالاتر آنها
  3. درصورت وجود بنتونیت زیاد در کود‌های گرانوله اثر منفی بر خاک و محیط زیست دارد.

کود گرانول ویژه صیفی و سبزیجات (08-04-06) گرومان

کود گرانول ویژه صیفی و سبزیجات باعث بهبود ساختار فیزیکی و شیمیایی خاک می شود.

نحوه مصرف کود گرانوله

کود‌های گرانوله را می‌توان به چندین روش استفاده کرد. اولین روش استفاده در چالکود‌های زمستانه است که به دلیل اینکه یک کود آهسته رهش می باشد، آنها عملکرد بهتری نسبت به کودهای دیگر دارد و روش دیگر به صورت پخش یکنواخت توسط بذر پاش سانترفیوژ می‌باشد و اما بهترین روش کاشت کود به وسیله دستگاه‌های کود‌کار در کنار بذور می‌باشد که باعث کاهش مصرف کود می‌شود.

کود گرانوله برای گیاهان آپارتمانی

برای کود گیاهان آپارتمانی می توان از کود‌های گرانوله استفاده کرد که البته بستگی به نوع و کاربرد گل‌های آپارتمانی ما دارد به عنوان مثال گل‌هایی که دارای رشد رویشی هستند از کودهای گرانوله ازت بالا و یا گل‌هایی که دارای گل هستند از کودهای فسفر و کود پتاس بالا استفاده کنیم.

مقدار مصرف کود گرانوله

میزان مصرف این کود‌ها بستگی به عوامل مختلفی از جمله جنس و بافت خاک، سن درخت، مرحله رشدی درخت، نوع درخت، گیاه، آزمایش آب و خاک و گیاه بستگی دارد.

بهترین زمان مصرف

به دلیل کند‌رها شونده بودن کود‌های گرانوله پیشنهاد می‌شود این کود‌ها در اول فصل رشد و یا حتی در درختان میوه قبل از فصل رشد در چالکود‌های زمستانه استفاده شود.

انواع و زمان مصرف کود گرانوله

نتیجه گیری

چه کود‌های گرانوله و چه کود‌های مایع و پودری همگی این‌هابرای رفع نیاز غذایی گیاهان به وجود آمده است ولی باید بدانیم مصرف هر کدام از این‌ها چه زمانی صحیح است و همچنین میزان مصرف آن‌ها زیرا با اشتباه میزان مصرف علاوه بر افزایش هزینه خرید باعث می‌شود که بیش بود عناصر غذایی مانع از جذب بقیه عناصر شود و همچنین ایجاد سمیت کند پس توصیه می‌شود قبل از انجام هر کاری آزمایش خاک و برگ انجام شود و بعد از آن کارشناسان با توجه به جواب آزمایشات بهترین توصیه‌های کودی را بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید