آشنایی با چالکود و انواع آن

چالکود و انواع آن

رشد ضعیف اغلب نشان دهنده این است که درخت مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نمی کند و نمی تواند از کود مناسب بهره مند شود. برگ های کوچک و رنگ پریده و شاخه های کوتاه چند نشانه واضح هستند. هر درختی که در اثر آب و هوای نامناسب، حشرات، بیماری‌ها یا مواد شیمیایی آسیب دیده نیز می‌تواند با استفاده از مواد مغذی موجود در کود برای ترمیم خود و جلوگیری از آسیب‌های آینده مفید باشد که بهتر است که این کود ها در نزدیکترین محل نسبت به ریشه باشد تا ریشه به راحتی آنها را جذب کند که بهترین روش استفاده از چالکود یا کانال کود می‌باشد.

کود آلی غنی شده پتاسه (10-00-00) گرومان

کود آلی پتاسه (10-00-00) در فعال سازی بیش از ۶۰ نوع آنزیم در گیاه نقش دارد.

چالکود چیست؟

چالکود یک نوع روش کوددهی به درختان است که در فصل زمستان انجام می‌شود و هدف آن قرار دادن عناصر ماکرو و عناصر میکرو در نزدیک ریشه مویین درختان است. همچنین داخل این چاله ها یا کانال ها را می توان به وسیله کود های دامی و ورمی کمپوست پر کرد. چالکود و کانال کود را همچنین می توان برای اصلاح خاک به کار برد؛ به این صورت که با کانال کشی و چاله کنی علاوه بر اینکه لایه سخت از بین می رود می توان با پر کردن چاله ها با مواد اصلاح کننده خاک را بهبود بخشید.

مزایای استفاده از چالکود

  • جذب بهتر
  • تهویه بیشتر
  • نفوذ بهتر آب
  • افزایش کمیت و کیفیت محصول
  • تقویت عمومی گیاه
  • کاهش علف های هرز
  • اصلاح بافت خاک
  • افزایش ریشه دهی به دلیل تخللل بالا

معرفی چالکود

آشنایی با انواع چالکود

چالکود یا به صورت کانال کود اجرا می شود به این صورت که به وسیله بیل مکانیکی در سایه انداز درخت حفر کانال انجام می شود و یا اینکه در اطراف درخت با توجه به سن درخت به وسیله دستگاه مته یا به صورت دستی حفره ایجاد می‌کنیم و کود را در داخل آن قرار می‌دهیم.

بهترین زمان چالکود

بهترین زمان چالکود در فصل زمستان است موقعی که گیاه به خواب می‌ رود. به دلیل اینکه ممکن است ریشه های مویین گیاه آسیب ببیند و همچنین آبشویی انجام نشود البته در مناطق شمال کشور معمولا در اسفند و یا حتی فروردین اجرا میشود زیرا به دلیل بارندگی زیاد آبشویی عناصر اتفاق نیافتد.

چگونگی تعیین محل حفر چاله کود

برای تعیین محل حفر چالکود باید سن درخت، محل جوی آبیاری و همچنین تاج درخت در نظر گرفته شود. بهترین محل یک سوم انتهای سایه انداز درخت درست جایی که ریشه های مویین در حال گسترش هستند انجام شود تا با ایجاد چالکود دسترسی ریشه را هر ساله بیشتر کنیم و در سال های بعد چاله ها بعد از چاله های قبلی قرار گیرد.

کود NPK کامل محلول در آب (30-05-15) گرومان

کود NPK کامل محلول در آب (30-05-15) در پیشگیری از بروز کمبود عناصر ماکرو و میکرو و درمان کمبود آنها، با راندمان جذب بالاتری عمل می‌کنند.

تعدا چالکود ها چگونه محاسبه میشود

تعداد چالکود به سن درخت و آزمایش خاک بستگی دارد ولی در کل برای درختان زیر5سال یک چاله در یک طرف درخت حفر شود و سال آینده چاله دیگر در قسمت دیگر درخت حفر شود.

قطر و عمق چاله کود

قطر و عمق چالکود به سن درخت، نوع خاک، نوع درخت، آزمایش آب و خاک و خیلی از عوامل دیگر بستگی دارد ولی به طور عمومی قطر 50سانت  و عمق متناسب با ریشه بین 30تا90سانت کنده شود.

مصرف بهترین کود باری چاله کود

بهترین کود برای چالکود مخلوطی از کود های حیوانی و کودهای شیمیایی گرانوله کامل است که بهتر است از نوع کود آهسته رهش استفاده شود که عناصر موجود آبشویی برایشان اتفاق نیافتد. بهتر است کود حیوانی کاملا پوسیده و مخلوطی از کود گوسفندی، گاوی ، مرغی و اسب باشد که تمامی نیاز های درختان را رفع کند و همچنین کود های شیمیایی بهتر است تمامی عناصر ماکرو مثل ازته و، فسفر و پتاس و عناصر میکرو مثل آهن، مس ، منگنز، روی، بور، مولیبدن و غیره را شامل باشد.

انواع چالکود و مزایای آن

نتیجه گیری

کوددهی به روش چالکود یکی از موثرترین روش ها باری برطرف کردن نیاز غذایی درختان است که اگر به درستی انجام نشود ممکن است باعث گیاه سوزی و از بین رفتن گیاه شما بشود پس باید دقت لازم در محل حفر چالکود، تعداد حفرات، عناصر غذایی مورد استفاده و خیلی از عوامل دیگر کرد تا نه تنها باعث افزایش رشد رویشی و زایشی درختان خود نشویم بلکه باعث ریشه سوزی و حتی افزایش آفات و بیماری ها در درختان خود بشویم. بهترین کار این است قبل از عملیات چالکود زمستانه آزمایش کامل آب و خاک اجرا شود تا ما از کمبود های خاک خود مطلع شویم .

دیدگاهتان را بنویسید