تغذیه گیاهان آپارتمانی

بسیاری از افراد نسبت به کوددهی گیاهان آپارتمانی بی توجه هستند؛ در حالیکه تغذیۀ مناسب و رساندن مواد ضروری برای رشد و پرورش گیاهان،امری ضروری است و منتج به سلامت و زیبایی آن ها می شود.
برخلاف یک باغ یا مزرعه در فضای باز، که طبیعت در آن،آب مورد نیاز گیاهان را به وسیلۀ باران تأمین می کند و گیاهان با گسترش ریشه های خود در خاک می توانند غذای مورد نیازشان را به دست بیاورند، مواد مغذی موجود در یک گلدان، برای تغذیه گیاهان آپارتمانی کاملا محدود و ناکافی است.

زمان مناسب کود دادن به گیاهان آپارتمانی

معمولا در ابتدای کاشت گیاهان آپارتمانی در گلدان،از خاک تازه به همراه کود مناسب گیاهان آپارتمانی استفاده می کنند. گیاه بعد از حدود دو ماه، مواد مغذی موجود در خاک را مصرف میکند؛ بنابراین اگر می خواهید نظاره گر رشد کافی گیاهان خود باشید، باید از کود ویژه گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

در ادامه با توجه به دو نوع کود مناسب گیاهان آپارتمانی، زمان مناسب کوددادن را نیز متناسب با آنها بیان می کنیم.

انواع کود گیاهان آپارتمانی

کودها در انواع مختلفی وجود دارند: مایعات، قرص ها، گرانول ها و کودهای آهسته رهش.در این بین، دو کود مناسب برای تغذیه گیاهان آپارتمانی،کودهای مایع و آهسته رهش هستند.

کودهای مایع

کودهای آهسته رهش

کودهای مایع

کودهای مایع را معمولا در آب، رقیق، و با آبپاش آبیاری می کنند. بسته به دستورالعمل هایی که به صورت برچسب روی انواع این کود وجود دارد، ممکن است در هر بار آبیاری یا در فواصل مختلف زمانی، از کود دهی به این شیوه استفاده شود؛ علاوه بر این، نوع گیاه نیز بر زمان مناسب کود دادن تأثیر می گذارد؛ زیرا برخی ازگیاهان آپارتمانی، به ویژه آنهایی که گل های بزرگ دارند،ممکن است به تغذیۀ مکرر نیاز داشته باشند.

کود مایع، مواد مغذی برای تغذیه گیاهان را فراهم می سازد و میزان این مواد را می توانید به طور دقیق کنترل کنید.

کودهای آهسته رهش

این کودها مورد علاقۀ بسیاری از باغبانان و تولیدکنندگان حرفه ای، چه برای گیاهان آپارتمانی و چه برای فضای باز است.انتشار واقعی این کود با گذشت زمان اتفاق می افتد. در یک برنامۀ کاربردی، استفاده از این نوع کود، تاثیرات خود را بین ماه چهارم تا نهم، نشان می دهد.

مزایای خرید کود ویژه گیاهان آپارتمانی

تغذیۀ گیاهان آپارتمانی نیز باید شامل مواد مغذی، ازجمله نیتروژن، فسفر و پتاسیم باشد:

  • نیتروژن، رشد سالم شاخ و برگ را امکان پذیر می سازد.
  • فسفر، شکوفه هاو گل های بزرگتر و سالمتری را به وجود می آورد.
  • پتاسیم،موجب ایجاد یک سیستم خاکی قوی می شود که به پایداری و اثربخشی گیاهان آپارتمانی می انجامد.

علاوه بر این عناصر مغذی، کود های ویژه گیاهان آپارتمانی،حاوی ریزمغذی هایی مانند بور، منیزیم و منگنز هستند که رشد سالم گیاهان آپارتمانی را فراهم می سازند؛ بنابراین،خرید کود ویژه گیاهان آپارتمانی با درصد های مناسب عناصر مغذی موجود در آن، میتواند منجر به داشتن گیاهان آپارتمانی زیباتر و سالم تر شود.

سخن آخر

گیاهان آپارتمانی با توجه به شرایط نگهداریو دور ماندنشان از طبیعت، به رسیدگی ویژه تری نیاز دارند؛ اما گاهی در این رسیدگی ها شاهد افراط نیز هستیم. همیشه دستورالعمل های مربوط به برچسب کود را مطالعه کنید . کود دادن بیش از حد میتواند باعث از بین رفتن گیاه یا سوزاندن برگ های آن شود . تغذیۀ بیش ازحد،یکی از رایج ترین اشتباهات انجام شده توسط افراد در نگهداری از گیاهان آپارتمانی است .