بررسی کود آلی (ارگانیک) و آشنایی با انواع و مزایای استفاده از آن

بررسی کود آلی ( ارگانیک ) و آشنایی با انواع و مزایای استفاده از آن

کود یکی از مهمترین موادی است که برای تقویت خاک به آن نیاز داریم. کودهای حین کاشت و کودهای پیش کاشت باعث می شود قدرت خاک افزایش پیدا کند و در نتیجه ریشه های گیاهان قوی می شوند. بر اساس مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است مشخص گردیده است افرادی که از کود استفاده می کنند می توانند به رشد گیاهان و باردهی بهینه محصولات کمک کنند. یکی از کودهایی که این روزها طرفداران زیادی دارد کود آلی (ارگانیک) است. اما سوال این است کود ارگانیک چیست؟ در ادامه تلاش می کنیم اطلاعات کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

کود NPK کامل محلول در آب (30-05-15) گرومان

کود NPK کامل محلول در آب (30-05-15) در پیشگیری از بروز کمبود عناصر ماکرو و میکرو و درمان کمیود آنها، با راندمان جذب بالاتری عمل می کند.

کود آلی ( ارگانیک) چیست؟

کود ارگانیک و یا آلی به کودی گفته می شود که از تجزیه بقایای گیاهان و جانوران بدست می آید و می تواند برای تقویت خاک مورد استفاده قرار گیرد. در این نوع کود، هیچ ماده شیمیایی از خارج به آن اضافه نمی شود و همین امر باعث می شود که شما بتوانید با استفاده از مواد طبیعی خاک را تقویت کنید. استفاده از کود آلی مزایای بسیار زیادی را برای خاک ها در پی دارد و می تواند آنها را غنی کند.

زمانی که مواد معدنی موجود در خاک کاهش پیدا می کند، خاک دچار نوعی پوکی و یا گسستگی می شود. ریشه مهمترین قسمت در هر گیاه است که وظیفه انتقال آب و مواد معدنی به ساختار گیاهان را بر عهده دارد. ریشه برای اینکه بتواند به رشد گیاهان کمک کند به یک خاک غنی نیاز دارد. استفاده از کود آلی باعث می شود که ظرفیت نگهداری آب و مواد غذایی افزایش پیدا کند. این مساله باعث می شود که دو عنصر اصلی در رشد گیاه ( آب و مواد معدنی) به گیاهان برسند و همین امر باعث رشد گیاه می شود.

اکسیژن رسانی

یکی از مهمترین مزیت های کود آلی (ارگانیک) افزایش اکسیژن درون خاک است. زیرا کود ارگانیک می تواند ساختار بهم چسبیده خاک را جدا سازد و در نتیجه اکسیژن می تواند به خوبی درون ساختار آن جریان بیابد. این مسئله باعث می شود که خاک غنی شود و قدرت زیادی پیدا کند. جریان هوا درون خاک می تواند به نفع ریشه باشد و از پوسیدگی و در هم تنیدگی آن جلوگیری به عمل می آورد. بنابراین، امروزه کشاورزان توجه زیادی به استفاده از کودهای ارگانیک دارند.

سازگاری به محیط زیست

یکی دیگر از مواردی که باعث شده است کود آلی به یک کود پرطرفدار تبدیل شود سازگاری بالای آن با محیط زیست است. همانطور که می دانید چرخه طبیعت چرخه ای است که می تواند بر روش زندگی در کره زمین اثر بگذارد. اگر طبیعت را از زندگی حذف کنیم و به محیط زیست آسیب وارد کنیم، به زودی مشکلات زیادی برای نوع زندگی به وجود می آید و حتی انسان ها دیگر قادر به ادامه زندگی نخواهند بود. با توجه به تمامی این موارد، کودهای آلی به دلیل سازگاری با محیط زیست می توانند به حفظ چرخه زیستی کمک کنند.

اصلاح فیزیکی خاک

از جمله مواردی که در زمان صحبت از مزیت های کود آلی باید به آن اشاره کنیم اصلاح فیزیکی خاک است. خاک مانند هر چیز دیگری که در این کره خاکی وجود دارد وقتی که مورد استفاده قرار می گیرد و دائما گیاهان مختلف در آن کشت می شوند ساختار خود را از دست می دهد و همین امر مشکلات زیادی را برای محیط زیست و کشت گیاهان به وجود می آورد. با توجه به این مسئله که تمامی مواد موجود در کود ارگانیک طبیعی هستند این مواد ساختار خاک را اصلاح می کنند و قدرت آن را بالا می برند.

کاهش خطر مسمومیت

مسئله دیگری که باعث شده است استفاده از کود آلی این روزها مورد توجه قرار گیرد کاهش خطر مسمومیت است. در کودهای شیمیایی از مواد آلی و شیمیایی استفاده شده است و همین امر باعث شده است که خاک حاوی موادی باشد که اگر از حد معمول بیشتر به خاک اضافه شوند مسمومیت را به وجود بیاورند. زمانی که کود شیمیایی بیش از حد استفاده شود خطر سوزندگی گیاهان به وجود آید که این مسئله در استفاده از کودهای آلی هرگز رخ نمی دهد. از طرف دیگر، استفاده از این کودها در تماس با انسان ها می تواند به شدت آسیب رسان باشد و همین امر باعث شده است که کشاوران به دنبال کودی باشند که خطر مسمومیت را پایین بیاورند.

تقویت ریشه گیاهان

از مزایای دیگر استفاده از کود آلی می توان به تقویت ریشه گیاهان اشاره کرد. ریشه گیاهان ساختار بسیار نرمی دارد و زمانی که در مواد آلی طبیعی و ارگانیک گذاشته می شود به شدت تقویت می شود و می تواند به رشد درست گیاهان کمک کند. گیاهانی که در خاک هایی با کود آلی رشد می کنند برگ های سبزتر و ساختار محکم تری دارند و این مسئله می تواند برای کشاورزان اهمیت زیادی داشته باشد.

کود آلی گرانوله بهساز خاک (01-01-02) گرومان

کود آلی گرانوله بهساز خاک (۰۲-۰۱-۰۱) گرومان محرک رشد گیاه و مواد بهبود دهنده خاک است.

معایب کود آلی

کود آلی در کنار تمامی مزایایی که دارد، معایبی را نیز در دل خود جای داده است که شما در زمان خرید باید به آن توجه داشته باشید. این موارد به شرح زیر هستند:

  • حجم زیاد: معمولا حجم کودهای آلی بسیار زیاد است و دلیل این امر ساختار ناهمگن آنهاست.
  • عدم تناسب مواد مغذی: کود های آلی از تجزیه بقایای گیاهان و حیوانات بدست می آیند. به همین دلیل، شما نمی توانید بگویید که تمامی مواد مغذی مورد نیاز گیاهان در آنها وجود دارد. این کودها ممکن است در برخی از مواد مغذی بسیار غنی و در برخی دیگر بسیار فقیر باشند.

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد کود آلی در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید این کود از تجزیه گیاهان و حیوانات بدست می آید و می تواند مزایای زیادی داشته باشد. اصلاح ساختار خاک، عدم ایجاد مسمومیت، قوی کردن ریشه گیاهان و موارد دیگر می توانند از مزایای این کود باشند. اما باید بدانید که این کودها دارای معایبی نیز هستند که این معایب باید مد نظر قرار گرفته شوند. بهتر است قبل از خرید با کارشناسان مشورت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم گیری را برای خرید کود داشته باشید.

بررسی کود آلی ( ارگانیک ) و آشنایی با انواع و مزایای استفاده از آن

دیدگاهتان را بنویسید