بهترین روش استفاده از کود افزایش ریشه

کودهای ریشه زا یا افزایش ریشه-min (1)-min (1)

یک سیستم ریشه قوی برای توانایی گیاه در جذب مواد مغذی و آب از خاک حیاتی است. سیستم ریشه اصلی ترین نقطه تماس گیاه با خاک است و روشی است که به وسیله آن آنچه را که برای رشد و شکوفایی نیاز دارد جذب می‌کند. سرمایه گذاری در کود با کیفیت بالا باعث افزایش سرعت رشد و تولید ریشه می‌شود و همچنین محافظت در برابر بیماری‌ها و آفات را به همراه خواهد داشت. همچنین گیاهان را قوی و سالم نگه می‌دارد. به همین دلیل در این مقاله به بهترین روش استفاده از کود افزایش ریشه می پردازیم تا شما بتوانید به رشد ریشه گیاهان خود کمک کنید.

بهترین کود پیش کاشت برای رشد ریشه متعادل کودهای حاوی فسفر فراوان است. فسفر یکی از پرمصرف ترین مواد مغذی گیاهان (به همراه نیتروژن و پتاسیم) است. بهتر است: قبل از استفاده از هر کود، آزمایش خاک انجام شود تا وضعیت کمبود یا بیش‌بود مواد مغذی در خاک مشخص گردند.

به یاد داشته باشید که فسفر در خاک متحرک نیست. این بدان معنی است که نمی‌تواند به راحتی از طریق خاک جذب گیاه شود. در نتیجه، فسفر باید در تماس نزدیک با ریشه گیاهان قرار گیرد تا آنها بتوانند آن را جذب کنند. آب همچنین برای جذب فسفر و سایر مواد مغذی توسط ریشه گیاه ضروری است. درست قبل از بارندگی کوددهی کنید، در غیر این صورت پس از استفاده از کود باید به آن آب بدهید. همچنین به خاطر داشته باشید که pH خاک بر جذب مواد مغذی توسط ریشه گیاه نیز تأثیر می‌گذارد. برای فسفر، pH 6.5 تا 7.5 ایده آل است.

کود آلی غنی شده پتاسه (10-00-00) گرومان

کود آلی غنی شده پتاسه (00-00-10) گرومان، به منظور رسیدن بیشتر محصول مورد استفاده قرار میگرد.

انواع روش استفاده از کود افزایش ریشه فسفاته

سوپر فسفات در طول نگهداری به راحتی رطوبت را جذب می‌کند، بنابراین هنگام استفاده باید آب جذب کند تا جذب توسط ریشه‌های محصول تسهیل شود.

استفاده نواری

کاربرد فسفر به راحتی توسط عناصری مانند آهن، آلومینیوم و کلسیم در خاک تثبیت می‌شود و از بین می‌رود. بنابراین هنگام اجرا باید در نزدیکترین محل ریشه‌ها مورد استفاده قرار گیرد تا از تثبیت فسفر توسط آهن، آلومینیوم، کلسیم و سایر عناصر در خاک اطراف جلوگیری شود، و جذب ریشه‌های گیاه را تسهیل می‌کند.

اختلاط فسفات و کودهای آلی

مخلوط کردن کودهای فسفاته، به ویژه کودهای کلسیم منیزیم و کودهای آلی، می‌تواند فسفر نامحلول موجود در کودهای فسفاته را به فسفر مؤثری تبدیل کند که توسط گیاهان به راحتی می‌تواند جذب شود.

کاربرد عمیق و کم عمق

کود فسفاته به صورت لایه‌ای استفاده می‌شود و تحرک کمی در خاک دارد و اساساً در محل مصرف حرکت نمی‌کند، در واقع یکی از ویژگی های کود فسفر این است که باید در دو لایه عمیق و کم عمق استفاده شود. استفاده از کود فسفاته در لایه کم عمق باعث تسریع جذب آن توسط نهال‌های جوان و نشاءها می‌گردد به طوری که سرعت رشد اولیه اینگونه محصولات را افزایش می‌دهد. نسبت مصرف کود فسفاته عموماً یک سوم در لایه کم عمق و دو سوم در لایه عمیق است.

کاربرد ترکیبی نیتروژن و فسفر و مصرف مخلوط کود نیتروژن

گیاهان نسبت معینی از مواد مغذی مختلف را جذب می‌کنند و اگر این نسبت نامتعادل باشد رشد خوبی نخواهند داشت. استفاده از نیتروژن و فسفر نه تنها می‌تواند مواد مغذی را متعادل کند، بلکه باعث رشد ریشه می‌شود و پایه و اساس عملکرد بالا را ایجاد می‌کند.

کود آلی غنی شده فسفاته (۰۰-۱۴-۰۰) گرومان

با استفاده از کود آلی غنی شده فسفاته (۰۰-۱۴-۰۰)، علاوه بر تامین فسفر، به دلیل کاهش موضعی pH در محیط ریشه، جذب روی، آهن و سایر ریزمغذی ها نیز بهتر می شود.

محلول‌پاشی

هنگامی که گیاهان به مراحل پایانی رشد می‌رسند، سیستم ریشه به تدریج پیر شده و توانایی جذب مواد مغذی ضعیف می‌شود که اغلب منجر به کمبود فسفر می‌شود. در این زمان می‌توان کودهای فسفاته محلول در آب را روی برگ گیاهان محلول‌پاشی کرد تا کود فسفر از طریق روزنه یا کوتیکول برگ‌ها وارد گیاه شود.

بهترین روش استفاده از کود افزایش ریشه یا ریشه زایی

دیدگاهتان را بنویسید