آزمون آب

اهمیت آزمون آب

آزمون آب برای شناسایی و کمّی سازی اجزای شیمیایی و خصوصیات آب انجام می شود. نوع و حساسیت آزمون آب، به هدف از تجزیه و تحلیل و استفادۀ پیش بینی شده از آب بستگی دارد. نتایج حاصل از آزمون آب، اطلاعاتی را فراهم می کند که می تواند برای تصمیم گیری یا ایجاد اطمینان از شرایط مورد انتظار، استفاده شود. در نظر داشته باشید که خلوص آب، به وجود یا عدم وجود باکتریهای مضر گفته می شود.با کمک آزمون آب، اطلاعات تحلیلی معتبر، که زیربنای فعالیتهای کشاورزی و به خصوص، مدیریت رساندن مواد مغذی به محصولات زراعی است، در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
برای آبیاری گیاهان،کیفیت آب از فاکتورهای اساسی تولید محصولات زراعی و گلخانه ای به شمار می آید. فاکتورهای زیادی وجود دارد که کیفیت آب را تعیین می کند؛ از جمله مهمترین این شاخصه ها می توان به قلیایی بودن و نمکهای محلول اشاره کرد؛علاوه بر این موارد،نمکهای آب سخت، مانند کلسیم و منیزیم یا فلزات سنگین که می توانند سیستم های آبیاری را مسدود کنند نیز دیگر فاکتورهای قابل توجهی هستند که کیفیت آب را مشخص می سازند.
برای تعیین کیفیت آب،آزمون آب باید در آزمایشگاه های مجهز که جهت اهداف آبیاری ایجاد شده اند صورت بگیرد. آب بی کیفیت می تواند منجر به رشد کند محصول و پایین آمدن کیفیت آن و در برخی موارد، منجر به مرگ تدریجی گیاهان و محصولات شود.ازدیاد نمکهای محلول در آب می تواند به طور مستقیم به ریشۀ گیاهان آسیب برساند و در جذب مواد مغذی مورد نیاز گیاهان،تداخل ایجاد کند؛ همچنین نمک ها می توانند در حاشیۀ برگ گیاهان تجمع کنند و باعث سوختن لبه های برگ ها شوند.
آبِ با شدت قلیایی بالا می تواند برمحیط رشد گیاهان، تأثیر منفی بگذارد و باعث کمبود مواد مغذی گیاهان شود و سلامت آن ها را به خطر بیاندازد؛ در نتیجه،اهمیت آزمون آب از جهت بررسی کیفیت آب، به شدت حیاتی است.آزمون آب این اطمینان را حاصل می کند که کیفیت آب برای رشد گیاه، قابل قبول است.
اهمیت آزمون آب به حدی است که کارشناسان فعال در این زمینه، آزمون آب و تجزیه و تحلیل ماهانه را برای منابع جدید آب، توصیه می کنند؛ همچنین در فعالیتهای گلخانه ای،آزمون آب باید حداقل دو بار در سال (تابستان و زمستان) انجام گیرد.

اهداف آزمون آب

آب، بیشتر از هر مادۀ مغذی دیگری مورد استفادۀ گیاهان و محصولات کشاورزی قرار میگیرد. در آزمون آب مشخص می شود که منبع آب موجود، برای آبیاری  گیاهان و محصولات زراعی تا چه میزان مناسب است.از جمله اهداف آزمون آب عبارت اند از :

  • مشخص کردن کیفیت آب آبیاری
  • انتخاب کود و نیاز کوددهی برای افزایش راندمان کمی و کیفی محصول
  • مشخص کردن آلاینده ها در آبهای سطحی یا زیرزمینی

همچنین در آزمون آب،حداقل میزان قلیایی بودن و نمکهای محلول نیز مورد آزمایش قرار می گیرند.به یاد داشته باشید که قبل از هر کاری روی زمین، آب موجود برای آبیاری را مورد آزمایش قرار دهید.

دلایل مصرف کود با آزمون آب

همانطور که قبل تر اشاره شد، آب به عنوان یک ماده مغذی برای گیاهان، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. حال امکان دارد که این آب،دارای یک سری کمبودها یا املاحی باشد که به عناصر مغذی مورد نیاز گیاهان آسیب بزند. از طریق آزمون آب نیاز کوددهی،کاملامشخص می شودکه مصرف بهینه از کود، ریشه ها را قادر می سازد که بهتر رشد نموده و کمک میکند تا به اعماق بیشتری از خاک نفوذ کنند؛ از این رو، آب بیشتری از اعماق جذب می شوند و نتیجۀ این رشد و توسعه، تولید محصول بیشتر است. نکتۀ قابل توجه اینکه،خرید کود کامل گرانوله منجر به کوتاهتر شدن دورۀ رشد رویشی گیاه و تعجیل در بلوغ آن می شود؛ بدین ترتیب، از دفعات آبیاری کاسته شده و بازده مصرف آب افزایش می یابد.

آزمون آب،مصرف بهینه کود را مشخص می کند،به نحوی که تعادل و تناسب عناصر غذایی حفظ شود.آزمون آب برای گیاهان گلخانه ای و زینتی بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا نیاز کوددهی،به خصوص خرید کود کریستاله را به خوبی می توان بر اساس نتایج آن تخمین زد.

نمونه گیری از آب

هنگام نمونه گیری از آب لازم است ظرفی که آب نمونه در آن قرار دارد، کاملا خالی از هوا باشد؛ بدین منظور، یک بطری پلاستیکی از نمونه آب پر کرده و آن را در یک ظرف حداقل ۵ گالنی تمیز که پر از همان آب مورد نظر برای نمونه گیری است بی اندازید. در ظرف پلاستیکی را نبندید تا ظرف غوطه ور شده در حجم بیشتر آب، در جریان برخورد با آب های اطراف، کاملا از هوا خالی شود؛ بدین طریق، ظرف نمونه آب شما خالی از هوا شده است.

آزمون آب هم در محیط آزمایشگاه و هم در محل منبع آب میتواند انجام شود.

آزمون آب در محل

رسانایی الکتریکی و PH، دو ویژگی نمایش کیفیت آب هستند که می توانند به طور دوره ای در محل منبع آب، مورد آزمایش قرار بگیرند.در این حالت، این امکان به کشاورز داده می شود تا نشانه های قوام منبع آب را بهتر به دست بیاورند و بلافاصله برای اصلاح یا درمانPHآب  یا نمک های محلول اقدام کنند و مجدد آزمون بگیرند تا به نتیجه دلخواه برسند.

سخن آخر

با آزمون آب و ارزیابی دقیق کیفیت آب، اطلاعات بسیار مفید،به خصوص نیاز کوددهی،مشخص می شود. ما در گروه گرومان سعی میکنیم اطلاعات کارامد را در اختیار شما همراهان قرار دهیم. در ادامه، برخی املاح و اصطلاحات که امکان دارد در نتایج آزمون آب مشاهده کنید را برایتان خواهیم گفت.

معمولاً در آبهای زیرزمینی، به ویژه در مناطق فشردۀ کشاورزی یا جاهایی که از توالت های چاله ای استفاده می شود یافت می شود.

این ماده شیمیایی سمی ممکن است در آبهای زیرزمینی، به ویژه در مناطق معدن وجود داشته باشد.

این ماده معمولاً همراه با روی در آبهای اسیدی یافت می شود.

این مواد شیمیایی می توانند هنگام استفاده از لوله کشی مس با آب با pH کم، ظاهر شوند و بر رنگ آب تأثیر بگذارند.

سطح EC نشانه ای از کل نمک های محلول (TDS) است.

این نسبت برای ارزیابی مناسب بودن آب برای آبیاری استفاده می شود.

سطح آب زیرزمینی می تواند در مناطق گرم و خشک افزایش یابد.

می تواند خوردگی یا پوسته پوسته شدن احتمالی گیاهان را نشان دهد.

پیش بینی تأثیر این نمکها در نمک زدایی امکان پذیر است.