آشنایی با کود هیومیک اسید، نحوه مصرف و مزایای آن

آشنایی با کود هیومیک اسید

کود هیومیک اسید یک ماده قهوه ای رنگ است که از پوسیدگی گیاهان و جانوران به وجود می‌آید که دارای گروهی از مولکول هاست که به گیاهان کمک می‌کند که مواد مغذی راحتر به گیاه برسند. اسید هیومیک دارای وزن مولکولی بالا بوده و مخلوطی از چندین اسید می‌باشد؛ خاک هایی که کود هیومیک دارند، معمولا قهوه‌ای تیره می‌باشند این اسید در محیط های قلیایی محلول هستند.

کود کامل گرانول ویژه باغات (08-06-07) گرومان

کود کامل گرانول ویژه باغات (08-06-07) باعث بهبود اندازه و یکنواختی محصول می شود.

کود هیومیک اسید چیست؟

هیومیک اسید یک مولکل آلی بزرگ بوده که از سه جز اصلی کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده که معمولا بخش عمده اسید هیومیک از لئوناردیت تشکیل شده است. اسید هیومیک با تاثیری که بر خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژِیکی که بر ساختار خاک می‌گذارد باعث افزایش رشد کمی ‌و کیفی محصولات زراعی و باغی می‌شود. اسید هیومیک به واسطه بالا بردن ظرفیت تبادلی و همچنین کاهش PH خاک ها جذب سایر عناصر را بهبود بخشیده و همین امر باعث کاهش مصرف کود‌های شیمیایی در خاک می‌شود.

فواید هیومیک اسید برای خاک

اسید هیومیک در خاک با افزایش ظرفیت تبادلی و کاهش اسیدیته خاک و همچنین خاصیت کلات کنندگی خود سبب بهبود شرایط خاک شده و جذب را بالا می‌برد. همچنین اسید هیومیک باعث بهبود خواص بیولوژیکی و شیمیای خاک می‌گردد که این خود گیاه را نسبت به تنش های زنده و غیر زنده مقاوم می‌کند.

نحوه مصرف کود هیومیک اسید (1)

مزایا استفاده از کود هیومیک اسید

  • تحریک فعالیت میکروبی
  • تنظیم PH خاک
  • خاصیت کلات کنندگی
  • حذف سموم از خاک
  • افزایش جذب آهن
  • بهبود سلامت کلی گیاه
  • افزایش مقاومت گیاه در مقابل بیماری ها
  • تحریک رشد ریشه
  • افزایش رشد جوانه زنی

کود هیومیک برای باغات و گیاهان زراعی

مصرف اسید هیومیک در باغات و زراعت به دلیل بالا بردن جذب مواد غذایی کمیت و کیفیت محصول را بالا می‌برند و همچنین به دلیل بهبود خواص فیزیکی خاک باعث افزایش رشد ریشه دهی گیاه ما می‌شود به نوعی دیگر یکی از کودهای افزایش ریشه هم محسوب می شود. با مصرف اسید هیومیک مصرف سموم و قارچ کش ها کاهش می‌یابد. اسید هیومیک جذب نیتروژن را بالا برده که این خود باعث افزایش رشد رویشی گیاه باغی یا زراعی می‌شود همچنین به دلیل بهبود جذب پروتئین و نوکلئیک اسید ها از خاک باعث افزایش کیفیت محصول تولیدی نیز می‌شود.

کود کامل گرانول ویتامیل (16-10-11) گرومان

کود کامل گرانول ویتامیل (16-10-11) حاوی محرک‌های رشد برای تحریک رشد گیاهان است.

کود هیومیک اسید برای گل های آپارتمانی

هیومیک اسید با افزایش ظرفیت تبادلی خاک، کاهشPH، بهبود ساختار خاک، افزایش ریشه دهی و خیلی عوامل دیگر باعث بهبود رشد گیاه می‌شود پس با مصرف درست و به اندازه آن می‌توانیم سبب بهبود رشد گل های آپارتمانی خود بشویم.

نحوه و زمان مصرف کود هیومیک اسید

نحوه مصرف اسید هیومیک به نوع اسید هیومیک بستگی دارد با توجه به اینکه ما 3نوع اسید هیومیک شامل پودری، مایع، گرانوله داریم که مصرف هر کدام با یکدیگر فرق دارد به این صورت که کودهای گرانوله به صورت چالکود، کود پیش کاشت و همچنین سرک با کود‌پاش سانترفیوژ انجام می‌شود. شکل پودری آن نیز به صورت آبکود یا سیستم های قطره ای انجام می‌شود و برای محلول پاشی نیز نوع مایع آن مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ البته که اسید هیومیک به دلیل بزرگ بودن زنجیره مولکلی آن از طریق برگ ها جذب نمی‌شوند ولی بعضی مقالات نشان از بهبود کمیت و کیفیت مصرف برگی آن را بیان کردند که این می‌تواند با تاثیر غیر مستقیم خود بر جذب سایر عناصر مرتبط باشد.

اسید هیومیک در تمامی‌ماه‌های سال قابلیت استفاده دارد ولی بهترین زمان اوایل بهار و اواخر تابستان می‌باشد. در مرحله بهاره، مصرف هیومیک اسید می‌تواند در زمان بذرمال، کاشت بذر یا در مراحل اولیه رشد گیاه صورت گیرد. در این مرحله، اسید هیومیک می‌تواند به عنوان محرک رشد گیاه، موجب افزایش سرعت جوانه زنی، رشد ریشه و برگ گیاه شود.

کودهای هیومیک اسید (1)

هیومیک اسید برای چه گیاهانی مفید و چه گیاهانی مضر است؟

کود هیومیک اسید با توجه به ساختاری که دارد باعث جذب بهتر سایر عناصر دیگر می‌شود و اثر تشدید کنندگی بر روی جذب عناصر دیگر دارد با توجه به این عامل برای تمامی‌گیاهان از جمله درختان مثمر و غیر مثمر، گلخانه، سبزی و صیفی جات و غیره مفید می‌باشد ولی در بعضی از گیاهان باید با احتیاط مصرف شود و یا حتی مصرف نشود که این گیاهان شامل گیاهان اسید دوست گیاهان قلیا دوست و گیاهانی که ریشه آنها حساس به شرایط اسیدی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید