آشنایی با کود سه بیست (20-20-20)

کود سه 20 (20-20-20)

کشت‌های متوالی در زمین‌های کشاورزی باعث کاهش عناصر غذایی ضروری خاک گشته و کمبود این عناصر باعث کاهش رشد گیاهان می‌شود این عناصر به 2دسته ماکرو و میکرو تقسیم می‌شوند که عناصر ماکرو عناصری هستند که گیاه به مقدار بیشتری به آنها نیاز دارد که شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم می‌باشد و در مقابل عناصر میکرو هستند که گیاهان در حد PPm به آنها نیاز دارند که شامل آهن، مس،منگنز، مولیبدن، روی و غیره البته ناگفته نماند یکسری عناصر نیز وجود دارند که در بین این دو گروه قرار دارند که شامل کلسیم، منیزیم و گوگرد می‌باشند. کود‌های شیمیایی ترکیبی از عناصر معدنی در کنار یکدیگر می‌باشند که آن‌ها را به انواع مختلفی تقسیم بندی کرده است که کود سه 20 (20-20-20) کودی است که به نسبت مساوی از سه عنصر اصلی ماکرو را داراست.

کود NPK کامل محلول در آب (20-20-20) گرومان

کود NPK کامل محلول در آب (20-20-20) دارای قابلیت محلول‌پاشی است.

کود سه بیست (20-20-20) چیست؟

کود 20-20-20 یک مخلوط چند منظوره است که حاوی نسبت مساوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. تقریباً برای همه انواع گیاهان کاربرد دارد و می‌تواند برای اکثر گیاهان در تمام مراحل مختلف رشد آن‌ها از جمله شکوفه دادن و میوه دهی و غیره.. استفاده شود. کود 20-20-20 یک کود NPK کامل است که تقریباً برای هر گیاهی که برگ سبز دارد و در خاک رشد می‌کند به خوبی کار می‌کند.

این اعدد نشان می‌دهد که محصول کود حاوی 20 درصد از هر سه عنصر اصلی مورد نیاز گیاهان (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) است. مواد ثانویه در مخلوط کود چیزی است که هر ترکیب را منحصر به فرد می‌کند. کودهای عمومی‌، کودهای داخلی، کودهای وارداتی و موارد دیگر وجود دارند که همگی دارای نسبت ویژه 20-20-20 NPK هستند.

انواع کود های 3 بیست

در کل کودها به چندین شکل در بازار وجود دارند پودر ، مایع و کود گرانوله که برای کود سه بیست ما پودری و مایع را داریم که درصد عناصر آنها با هم تفاوتی ندارند و فقط در روش مصرف با هم کمی ‌تفاوت دارند به این صورت که کود‌های پودری را با آب حل کرده و به صورت کود آبیاری یا سیستم آبیاری قطره‌ای یا محلول پاشی مصرف می‌شود ولی کود مایع مستقیم در سیستم آبیاری قطره‌ای و یا به صورت محلول پاشی مصرف می‌شود.

کود سه 20 (20-20-20) چیست؟ 

مزایای استفاده از کود 3 بیست

  • افزایش رشد رویشی گیاهان
  • افزایش رشد زایشی در گیاهان
  • افزایش ریشه دهی
  • افزایش کیفیت محصول

مخلوط‌های 20-20-20 به خوبی متعادل هستند و مواد مغذی ماکرو را برای گیاهان فراهم می‌کنند آن‌ها به رشد گیاهان کمک کرده و سبب افزایش عملکرد کمی‌ و کیفی می‌شود همچنین باعث جذب راحتر و بیشتر مواد مغذی در گیاهان می‌شوند.

مضرات کود سه بیست

کود سه بیست معایبی ندارد و تنها  مشکلی که می‌تواند به وجود بیاید در مصرف زیاد این کود نسبت به دز‌های توصیه شده است که به دلیل وجود نیتروژن 20درصد آن‌ها ممکن است باعث ایجاد سوختگی در گیاهان و گل‌ها بشود پس باید در مصرف آن دقت کافی شود. تقریباً همه گیاهان به کودهای 20-20-20 واکنش خوبی نشان می‌دهند، اگرچه این کود مخصوصاً روی گیاهانی که شکوفه می‌دهند (از جمله گل‌ها، اما نه محدود به آن) موثر است از آنجا که کود متعادلی است، 20-20-20 را می‌توان تقریباً برای همه گیاهان استفاده کرد.

بهترین زمان برای استفاده از کود 20-20-20 چه زمانی است؟

بهترین زمان برای استفاده از کود 20-20-20 بسته به نوع گیاهانی که کوددهی می‌کنید و محیط آن‌ها متفاوت است به طور کلی، اوایل بهار، اواسط تا اواخر تابستان و پاییز همگی زمان‌های خوبی برای افزودن دوزهای مناسب کود چند منظوره 20-20-20 به گیاهان می‌باشد. بسته به محصول و محصولی که کود می‌دهید، دوره استفاده از 20-20-20 کود در باغتان متفاوت است. با این حال، اگر یک محصول محلول در آب باشد، ممکن است دو بار در هفته به آن اضافه شود.

کود کامل گرانول ویژه زراعت (۰۸-۰۴-۰۸) گرومان

کود کامل گرانول ویژه زراعت از پایداری مناسب و اثربخشی طولانی برخوردار است.

عناصر تشکیل دهنده

  • نیتروژن (20%)

نیتروژن ماده مغذی مورد نیاز برای رشد ساقه، شاخ و برگ است به همین دلیل است که می‌گوییم نیتروژن در تشکیل شاخ و برگ‌های سالم و قوی، رشد گل‌ها و عملکردهای ضروری مانند فتوسنتز نقش دارد. باید بدانید که 20 درصد نیتروژن در کود بسیار زیاد است. این می‌تواند برای مقابله با کمبود نیتروژن که می‌تواند رشد گیاهان شما را کند کند عالی باشد. اما گاهی اوقات اوضاع کمی‌متفاوت است. به همین دلیل است که می‌گوییم که نیتروژن یک عنصر ماکرو پیچیده است. اگر بیش از حد کوددهی کنید، نیتروژن بیش از حد ضرر بیشتری نسبت به فایده دارد. دلیل آن این است که گیاهان به جای رشد زایشی بیشتر رشد رویشی پیدا می‌کنند و عملکرد کاهش می‌یابد. نیتروژن ماده مغذی مناسب برای شاخ و برگ‌های سالم و قوی و عملکردهای ضروری مانند فتوسنتز است.

  • فسفر (20%)

چیزی که کود 20-20-20 را عالی می‌کند وجود هر سه عنصر ماکرو ضروری (NPK) است. وقتی صحبت از فسفر می‌شود، باعث افزایش رشد ریشه و افزایش میوه دهی محصول می‌شود.

بنابراین اگر می‌خواهید شکوفه‌های بارور را افزایش دهید یا از گیاه محصول بیشتری بگیرید یک کود فسفر بالا این کار را انجام می‌دهد. عملکرد اصلی دیگر فسفر حمایت از سیستم ریشه و ساقه گیاهان است. فسفر باعث شکوفه و میوه‌دهی می‌شود. مقدار مناسب فسفر به معنای بهبود سیستم ریشه، گل و میوه‌های سالم است.

  • پتاسیم (20%)

این “عنصر ماکرو” جریان شیره‌های گیاهی را کنترل می‌کند و عملکرد آنزیم‌ها را تنظیم می‌کند. توانایی پتاسیم در افزایش مقاومت گیاهان در برابر بیماری‌ها آن را برای گیاهان ضروری می‌کند. این به نوبه خود گیاهان شما را قوی و سرزنده می‌کند. پتاسیم همچنین با حفظ رطوبت، مقاومت به خشکی را افزایش می‌دهد. بنابراین کمبود پتاسیم گیاهان شما را در برابر بیماری ها آسیب پذیر می‌کند.

این “سه ماکرو المنت ها” مقاومت گیاهان را در برابر بیماری‌ها افزایش می‌دهد و سلامت کلی گیاهان را بهبود می‌بخشد.

کود سه 20 (20-20-20) ایرانی

مصرف کود سه بیست برای گیاهان مختلف

کود 20-20-20 از آنجایی که یک کود متعادل است، برای گیاهان با تغذیه سنگین، سبزیجات برگدار، گیاهان گل‌دار، درختان میوه جوان مناسب است. نیتروژن 20 درصد ماده مغذی مناسب برای شاخ و برگ‌های سالم و قوی است. فسفر (20%) باعث شکوفه و میوه دهی در گیاهان شما می‌شود و پتاسیم (20%) سلامت کلی گیاه را بهبود می‌بخشد. بنابرین در تمام ایام سال و برای تمامی‌گیاهان آپارتمانی، درختان و سبزی و صیفی جات قابل استفاده است.

نتیجه گیری

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که آزمایش خاک انجام دهید تا نیازهای خاک خود را بدانید. به این ترتیب، می‌توانید توصیه‌های کودی ارائه دهید با این حال، یک کود متعادل مانند سه 20 بهترین انتخاب بدون آزمایش خاک است. از آنجایی که این‌ها عناصر غذایی اصلی هستند، باید در طول فصل رشد کوددهی شوند. همچنین در این راستا می توانید از کود افزایش ریشه مانند کود هیومیک اسید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید