کوددهی در پاییز و معرفی کودهای مناسب

کوددهی در پاییز و معرفی کودهای مناسب

فصل پاییز فصل سرما است و در این فصل گیاهان بسیار حساس هستند و کشاورزان باید توجه زیادی به نحوه نگهداری از گیاهان خود داشته باشند. اگر کشاورزان از گیاهان خود به خوبی مراقبت نکنند، دیگر نمی توانند در فصل برداشت محصول مناسبی را برداشت نمایند و همین امر می تواند منجر به آسیب های بسیار زیادی شود. با توجه به تمامی این موارد، کشاورزان در کنار تمامی کارهایی که برای نگهداری از گیاهان خود انجام می دهند، نباید کود دهی در پاییز را کنار بگذارند. کوددهی در پاییز مسئله مهمی است که می تواند به رشد مناسب گیاهان کمک کند. در این مقاله به بررسی نحوه کوددهی در پاییز می پردازیم.

کود NPK کامل محلول در آب (36-12-12) گرومان

کود NPK کامل محلول در آب (36-12-12) گرومان، به ارتقاء عملکرد و بهبود کیفیت محصول کمک می کند.

نکات مهم در نگهداری از گیاهان در فصل پاییز

زمانی که فصل پاییز آغاز می گردد شما باید به برخی از نکات برای نگهداری از گیاهان توجه داشته باشید. این موارد به شرح زیر هستند:

 • مالچ پاشی: در فصل پاییز، باید بر روی خاک یک لایه مالچ بریزید تا ریشه ها از سرما در امان بمانند.
 • آبیاری کنترل شده: با توجه به این موضوع که گیاهان و درختان در این فصل به خواب می روند، آبیاری باید به روش کاملا کنترل شده و استاندارد صورت گیرد.
 • هرس علف های هرز: مسئله دیگری که در فصل پاییز باید به آن توجه داشته باشید از بین بردن علف های هرز برای جلوگیری از آسیب به گیاهان است.
 • کوددهی در پاییز: در این فصل هرگز نباید کوددهی به  گیاهان را نادیده بگیرید و آن را کنار بگذارید.
 • استفاده از قیم: در این فصل، به دلیل وزش باد و بارش های مختلف بهتر است برای گیاهان جوان از قیم استفاده نماییم.
کوددهی در پاییز و معرفی کودهای مناسب

چرا باید در فصل پاییز به گیاهان کود بدهیم؟

زمانی که گفته می شود کوددهی در پاییز مسئله مهمی است، ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش بیاید که چرا کود دادن به گیاهان در فصل پاییز اهمیت زیادی پیدا می کند. این امر دلایل زیادی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

 • جلوگیری از ضعیف شدن گیاهان: با توجه به این مسئله که در فصل سرما گیاهان به شدت ضعیف می شوند، شما باید از کوددهی استفاده کنید تا بتوانید قدرت ریشه گیاهان را حفظ کنید.
 • آماده سازی برای برداشت محصول: زمانی که کوددهی در پاییز بر اساس اصول استاندارد صورت می گیرد، شما می توانید در فصل بهار و  تابستان برداشت بهتری داشته باشید و محصولات پر بارتر خواهند بود.

به این مسئله توجه داشته باشید کوددهی درختان میوه دار در پاییز مسئله ای است که تمامی کشاورزان باید مد نظر قرار دهند. زیرا کوددهی باعث می شود که میوه درختان بزرگ تر شود و در نتیجه همین امر نقش بسیار مهمی در رضایت کشاورزان از برداشت محصول دارد.

بهترین کودهای حیوانی در پاییز

اگر می خواهید کوددهی در پاییز را آغاز کنید و هدف شما استفاده از کودهای حیوانی است، می توانید از کودهای زیر استفاده نمایید:

 • کود مرغی: این کودها منبع مناسبی برای پتاسیم هستند. همچنین، فسفر و نیتروژن زیادی در کودهای مرغی وجود دارند که می توانند  کلسیم و منیزیم مورد نیاز خاک را که از مواد مهم در فصل پاییز برای گیاهان به شمار می روند تامین نمایند.
 • کود گوسفندی: یکی از کودهایی که پیشنهاد می شود برای کوددهی در پاییز مورد استفاده قرار دهید کود گوسفندی است. زیرا این کود سریعا اطراف ریشه را احاطه می کند و آن را گرم نگه می دارد. به همین دلیل، در فصل سرما آسیب کمتری به گیاهان وارد می شود. این کود به عنوان بهترین کود برای درختان میوه، بهترین کود برای درختان گردو و مرکبات در فصل پاییز شناخته شده است.
 • کود گاوی: کود گاوی حاوی پتاسیم، نیتروژن و فسفر است که می توانند ساختار خاک را غنی سازند و در نتیجه از ریشه گیاهان محافظت می شود.

ممکن است اکنون این سوال برای شما پیش بیاید که کدام کود برای ما بهترین است. این مسئله به طور مستقیم به منطقه ای که شما هستید و میزان سرمای هوا بستگی دارد. به همین دلیل، بهتر است با کارشناسان و کسانی که در این زمینه تخصص دارند مشورت نمایید.

کود NPK کامل محلول در آب (20-20-20) گرومان

کود NPK کامل محلول در آب (20-20-20) گرومان به بهبود ساختار خاک و حفظ بافت آن کمک می کند.

بهترین کودهای شیمیایی در پاییز

کودهای شیمیایی کودهای دیگری هستند که برای کوددهی در پاییز مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند قوای خاک را حفظ نمایند. برخی از کودهای شیمیایی که برای این فصل مناسب هستند و می توانند به تقویت خاک کمک نمایند به شرح زیر هستند:

 • کودهای کلات آهن: این کودها می توانند به تامین آهن خاک کمک نمایند و در نتیجه عملیات فتوسنتز با سرعت بیشتری صورت می گیرد و آنزیم های گیاهی می توانند به تشکیل پروتئین در ساختار گیاهان کمک کنند. آهن باعث افزایش سطح کلروفیل می شود و در نتیجه سرعت گلدهی و جوانه زنی در آنها بالا می رود.
 • کودهای حاوی مس: این کودها می توانند مقاومت گیاهان را در برابر سرما و یخ زدگی بالا ببرند. استفاده از کودهای حاوی مس به تمامی کشاورزان توصیه می شود.
 • هیومیک اسید: این کود می تواند همانند کودهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم مقاومت گیاهان را در برابر سرما بالا ببرد. همچنین، کود هیومیک اسید باعث افزایش قدرت ریشه در جذب ریز مغذی و عناصر ماکرو موجود در خاک می شود و همین امر به رشد مناسب گیاهان کمک می نماید

معرفی کودهای زیستی برای کوددهی در پاییز

برای کوددهی در پاییز می توانید از انواع کودهای زیستی استفاده نمایید. این کودها قدرت زیستی خاک را بالا می برند و برای محافظت از گیاهان در فصول سرد مناسب هستند. کودهای زیستی که برای کوددهی در پاییز مناسب هستند عبارتند از:

 • کودهای زیستی جلبکی
 • کودهای زیستی قارچی یا میکوریزا
 •  کودهای زیستی باکتریایی ( ریزوبیوم، ازتوباکتر، آزوسپریلیوم )
 •  ریز اندامگان کارآ 
 • کودهای زیستی اکتینومیست ها یا فرانکیا
کوددهی در پاییز و معرفی کودهای مناسب

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد کوددهی در پاییز در اختیار شما قرار دهیم. کود در فصل پاییز باعث می شود که ریشه گیاهان تقویت شود و در نتیجه دیگر سرما،  وزش باد و یا بارش های متعدد به خاک آسیب وارد نمی کند. با توجه به تمامی این موارد شما باید از کودهای مناسب استفاده کنید و ریشه گیاهان را در برابر هر گونه آسیب حفظ نمایید. این مسئله نقش بسیار مهمی در تقویت گیاهان دارد و می تواند به گیاهان کمک کند به خوبی مواد مغذی را جذب کنند و در فصل بهار و پاییز محصول خوبی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید