بررسی کودها و معرفی انواع آن ها

آشنایی با کود و مزایای استفاده از آن

کودها ترکیبی از مواد معدنی و شیمیایی ضروری برای رشد گیاه هستند که استفاده از آن برای تولید بهینه محصولات کشاورزی الزامی می‌باشد. این مواد می‌توانند قدرت خاک را بالا برده و در نتیجه آن را به یک خاک حاصلخیز تبدیل نمایند. بهتر است بدانید امروزه مطالعات متعددی بر روی کودهای مختلف انجام شده است و آنها با روش‌ها و شیوه‌های خاصی تولید می‌شوند. در نتیجه، اگر شما نیازهای خاک خود را برای پرورش گیاهان مورد نظر، بهتر بشناسید، می‌توانید از بهترین کود برای تولید محصولات کشاورزی به نحو مطلوب استفاده کنید.

کود آلی غنی شده پتاسه (۰۰-۰۰-۱۰) گرومان

کود غنی شده پتاسه (۰۰-۰۰-۱۰) گرومان، نوعی کود است که به گیاه در جذب بیشتر مواد مغذی کمک می کند.

کود چیست؟

هر ماده‌ای که باعث تقویت عناصر موجود در خاک شده و موجب بهبود ترکیب فیزیکی و شیمیایی و زیستی خاک گردد به عنوان کود شناخته می‌شود. گاهی کود ساخته دست بشر است و از ترکیبی از مواد معدنی در کنار یکدیگر قرار گرفته است و به خاک اضافه شده و یا بر روی گیاه بصورت محلول‌پاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی نیز مواد طبیعی که در طبیعت وجود دارند می‌توانند قوت خاک را افزایش دهند و همین امر می‌تواند ساختار خاک را بهبود بخشیده و در نتیجه گیاهان به راحتی رشد می‌نمایند.

ممکن است شما برخی از گیاهان را دیده باشید که زرد هستند و یا رشد خوبی ندارند به طور مثال، تصور کنید که شما در حال پرورش زیتون هستید و هر تلاشی که می‌کنید زیتون شما به خوبی رشد نمی‌کند یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد فقیر بودن خاک است که نمی‌تواند مواد مغذی را به ریشه برساند و همین امر باعث می‌شود مشکلات و چالش‌های زیادی برای گیاهان شما به وجود بیاید.

عناصر اصلی موجود در کود کدامند؟

در هر کود عناصری وجود دارند که می‌توانند به تقویت ساختار آن کمک کنند. سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم از عناصر اصلی کود هستند که شما می‌توانید آنها را در اکثر کودها پیدا کنید. مواد دیگری نظیر کلسیم، منیزیم، گوگرد، مس، آهن، منگنز، مولیبدن، روی، بور، سیلیس، کبالت و وانادیوم از جمله موادی هستند که ممکن است در برخی از کودها وجود داشته باشند و در برخی از کودها نیز موجود نیستند. بنابراین، ابتدا شما باید نیازهای خاک را شناسایی کنید و پس از آن می‌توانید بهترین کود را برای پرورش گل‌ها و گیاهان خود انتخاب نموده و به کار ببرید.

آشنایی با کود و مزایای استفاده از آن

فواید استفاده از کود

بهتر است بدانید که استفاده از کود فواید بسیار زیادی را برای خاک به همراه دارد که در ادامه به معرفی برخی از آنها می‌پردازیم.

تقویت ریشه گیاهان

ریشه گیاهان مهمترین قسمت آنهاست که باعث می‌شود جذب مواد مغذی به راحتی صورت گیرد. زمانی که خاک از مواد معدنی غنی است ریشه گیاه آبدار می‌شود و این قدرت را دارد که مواد مغذی را به خوبی جذب نماید. همین مسئله بر رشد گیاهان اثر می‌گذارد. بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است مشخص شده است که فسفر می‌داند به تقویت ریشه و شکل گیری دانه کمک نماید.

افزایش تحمل گیاهان در برابر آفات

یکی دیگر از مزایای استفاده از کود افزایش تحمل خاک در برابر عوامل زیان‌آور است. بهتر است بدانید که زمانی که خاک مواد مغذی کافی دارد در برابر عوامل خسارتزای زنده و غیر زنده تا حدودی مقاوم و یا متحمل بسیار مقاوم می‌گردد. همین مسئله باعث می‌شود که آفات و بیماری‌ها به گیاه کمتر آسیب برسانند و دیگر شما مجبور نیستید که بصورت مداوم از آفت‌کش‌ها استفاده نمایید.

تقویت خاک

به طور کلی، خاک مانند بدن انسان است که برای رشد نیازمند مواد معدنی و آلی است. زمانی که از کود استفاده می‌کنید مواد معدنی به خاک می‌رسد و همین امر قوام خاک را به میزان بسیار زیادی افزایش می‌دهد.

مزایای دیگر کود

کودها مزایای دیگری نیز دارند که به شرح زیر هستند:

  • کودها باعث می‌شوند باروری خاک به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا کند.
  • کودها باعث می‌شوند گیاهانی که در آنها پرورش می‌یابند با محیط زیست سازگار شوند.
  • کودها خواص بیولوژیک خاک را بالا می‌برند.
  • کودها در مدت زمان زیاد می‌توانند اختلالات میکروبی خاک را کاهش دهند.

البته باید بدانید در صورتی که شما بیش از اندازه از این محصول استفاده نمایید می‌توانید کیفیت خاک را تحت تاثیر قرار دهید. به طور مثال، در بسیاری از موارد دیده شده که استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی باعث تغییر جدی  pH خاک می‌گردد لذا گاهی استفاده از این محصول باعث می‌شود که خاک دیگر نتواند به صورت طبیعی نفس بکشد و در نتیجه مشکلات و چالش‌های زیادی به وجود می‌آید.

بنابراین، شما باید از این مواد به مقدار مورد نیاز استفاده کنید و اجازه ندهید که کود به ساختار خاک آسیب رساند. در صورتی که در این زمینه تخصص ندارید، می‌توانید با کارشناسان و افرادی که در این زمینه دانش کافی دارند مشورت نمایید.

آشنایی با کود و مزایای استفاده از آن

انواع کود

به طور کلی، کودها با توجه به عملکردی که در زمین های کشاورزی دارند به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

  • کود ازت : این محصول حاوی نتیروژن است و می تواند عملیات فتوسنتز را تقویت کند. به همین دلیل، استفاده از این ماده باعث تولید محصولات کشاورزی با کیفیت می شود.
  • کود فسفر : کود فسفر، حاوی فسفر زیادی است و معمولا برای تقویت ریشه گیاهان به کار برده می شود و جذب مواد معدنی را بالا می برد.
  • کود آلی : کود آلی می تواند مواد معدنی مورد نیاز خاک را تقویت کند و ساختار آن را به صورت کلی بهبود می بخشد و نقش موثری در تولید فرآورده های با کیفیت دارد.
کود سولفات روی ( ۳۴ درصد ) گرومان

کود سولفات روی ( ۳۴ درصد ) از سایت گرومان، به شما در بهبود رشد گیاهان و درختان کمک می کند.

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد انواع کود در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید این محصولات حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. البته ممکن است در کودها مختلف با توجه به کارکردی که دارند مواد معدنی دیگری نیز به کار برده شوند. با توجه به این مسئله شما باید کود را به درستی انتخاب کنید و آن را به میزان مورد نیاز مورد استفاده قرار دهید. این مسئله باعث می شود که محصولات کشاورزی با کیفیت زیاد به دست شما برسند.

دیدگاهتان را بنویسید