آشنایی با کود زیستی (بیولوژیک) و انواع و مزایای استفاده از آن

آشنایی با کود زیستی (بیولوژیک) و انواع و مزایای استفاده از آن

کشاورزی امروزی به استفاده از کود وابسته است. به همین دلیل، کشاورزان و کسانی که در زمینه پرورش گیاهان فعال هستند باید انواع کود را  بشناسند تا بتوانند بهترین کود را برای پرورش گیاهان خود مورد استفاده قرار دهند. یکی از کودهایی که این روزها مورد توجه قرار گرفته است کود زیستی (بیولوژیکی) است. این کود پیش کاشت می تواند مزایای زیادی را برای خاک های کشاورزی به همراه داشته باشید، در عین حال افراد به این مسئله اشاره می کنند که این کود جایگزین کود شیمیایی نیست و هنوز باید از کود شیمیایی برای پرورش گیاهان استفاده کرد.

کود کامل گرانول ویژه زراعت (۰۸-۰۴-۰۸) گرومان

کود کامل گرانول ویژه زراعت (08_04_08)، نیز یکی از کودهای پیش کاشت است که از پیری گیاه جلوگیری می کند.

کود زیستی چیست؟

کود بیولوژیک یا زیستی به کودهایی گفته می شود که حاوی میکروارگانیسم هایی مانند قارچ ها، باکتری ها و جلبک های سبز آبی هستند. این میکروارگانیسم ها می توانند عرضه مواد غذایی را در خاک افزایش دهند و مواد غذایی را در دسترس قرار می دهند. همین امر باعث می شود که رشد گیاهان به درستی صورت بپذیرد. کودهای زیستی در فرآیند کشاورزی بسیار مهم هستند و بخش جدایی ناپذیری از روند کشاورزی به شمار می روند.

با توجه به این مسئله که تولید محصولات کشاورزی در حال افزایش است، استفاده از این کود بیولوژیک به شدت مورد توجه قرار دارد. کودهای بیولوژیک با استفاده از تثبیت بیولوژیکی نیتروژن سلامت خاک را تضمین می کنند و زمانی که گیاهان در خاک کاشنه می شوند رشد آنها به سرعت صورت می گیرد. زیرا پلی ساکاریدهای کپسولی که توسط این کود تولید می شوند از فرسایش خاک جلوگیری می نمایند.

آشنایی با کود زیستی (بیولوژیک) و انواع و مزایای استفاده از آن

چرا باید از کود بیولوژیک یا زیستی استفاده کنیم؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم کود زیستی امروزه به صورت گسترده در صنایع کشاورزی مورد توجه قرار دارد. زیرا میکروارگانیسم های موجود در این کود به رشد گیاهان کمک می کنند و می توانند از طریق فرآیندهای مختلف زمینه را برای رشد طبیعی و مناسب گیاهان فراهم سازند. به طور کلی، این روزها استفاده از کود بیولوژیک و یا زیستی به دو دلیل عمده مد نظر قرار دارد که به شرح زیر هستند:

 • افزایش وجود کودهای بیولوژیک در خاک بهره وری محصولات کشاورزی را به میزان بسیار زیادی افزایش می دهد.
 • استفاده از کودهای بیولوژیک نیاز به کودهای شیمیایی را تا حدی کاهش می دهد و همین امر باعث رشد طبیعی گیاهان می شود.
آشنایی با کود زیستی (بیولوژیک) و انواع و مزایای استفاده از آن

تفاوت کود بیولوژیکی یا زیستی با کود ارگانیک

یکی از مهمترین مزیت های کود آلی افزایش اکسیژن درون خاک است. زیرا کود ارگانیک می تواند ساختار بهم چسبیده خاک را جدا سازد و در نتیجه اکسیژن می تواند به خوبی درون ساختار آن جریان بیابد. این مسئله باعث می شود که خاک غنی شود و قدرت زیادی پیدا کند. جریان هوا درون خاک می تواند به نفع ریشه باشد و از پوسیدگی و در هم تنیدگی آن جلوگیری به عمل می آورد. بنابراین، امروزه کشاورزان توجه زیادی به استفاده از کودهای ارگانیک دارند.

کود های زیستی (بیولوژیک) به چند دسته تقسیم می شوند؟

کودهای زیستی به چند دسته مختلف تقسیم بندی می شوند که به شرح زیر هستند:

 • کودهای زیستی ثبیت کننده نیتروژن
 • کودهای زیستی حل کننده فسفر
 • کودهای زیستی محرک  فسفر
 • کودهای زیستی برای  عناصر غذایی  کوچک
 • ریزوباکتری‌های محرک رشد گیاه PGPR

هر کدام از این کودها دارای ساختار و عملکرد ویژه ای هستند. بنابراین، توصیه می شود قبل از خرید با کارشناسان و کسانی که در این زمینه تخصص دارند مشورت کنید.

فواید کود زیستی (بیولوژیک)

کود زیستی (بیولوژیک) فواید زیادی را برای گیاهان به همراه دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

 • تثبیت نیتروژناستفاده از این کود می تواند نیتروژن را که یکی از عناصر اصلی در رشد گیاه است تثبیت نماید.
 • محلول سازی فسفرفسفر از جمله مواد معدنی مورد نیاز گیاهان است که می تواند آثار زیادی در رشد گیاهان داشته باشد که با استفاده از کود زیستی محلول سازی فسفر صورت می گیرد.
 • افزایش حاصلخیزی خاک:بر اساس مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است کودهای زیستی حاصلخیزی خاک را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهند.
 • افزایش جذب مواد مغذیاستفاده از کود بیولوژیک جذب مواد مغذی را در گیاهان بالا می برد.

استفاده از کودهای بیولوژیک مزایای دیگری نیز دارد. کود زیستی (بیولوژیک) باعث می شود که ریشه گیاهان به خوبی رشد کند و همین امر عملکرد گیاهان را بهبود می بخشد.  همچنین، بهتر است بدانید که کودهای زیستی از رشد پاتوژن ها جلوگیری می کنند. مزایایی دیگر این کودها به شرح زیرند:

 • هزینه مناسب و مقرون به صرفه
 • سازگار با محیط زیست
 • قابل استفاده در تمامی شرایط حتی شرایط نیمه خشک
 • از بین بردن مواد مضر و بیماری زا
 • افزایش انعطاف پذیری گیاهان در برابر آفات و برخی تنش‌های غیرزیستی مانند خشکی، آبیاری زیاد و نوسانات شدید دما.

استفاده از این کودها باعث می شود که آلودگی محیطی کاهش پیدا کند و در نتیجه محیط زیست حفظ می شود. مسئله محیط زیست موضوعی است که این روزها نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. زیرا هر چقدر محیط زیست شما غنی تر باشد، به همان اندازه رشد محصولات بهتر صورت می گیرد و این موضوع می تواند برای آینده محیط زیست موثر باشد.

کود کامل گرانول ویژه باغات (۰۷-۰۶-۰۸) گرومان

کود کامل گرانول ویژه باغات (۰۷-۰۶-۰۸) گرومان، به شما در تغذیه بهتر گیاه از خاک کمک میکند.

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد کود زیستی (بیولوژیک)در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید کودهای زیستی (بیولوژیک) حاوی میکروارگانیسم ها مانند انواع باکتری ها، قارچ ها و یا موجودات دیگر هستند که از طریق فعل و انفعالاتی که در درون خاک انجام می شود به رشد و غنی سازی خاک کمک می کنند. یکی از مهترین ویژگی های کود بیولوژیک این است که دو عنصر نیتروژن و فسفر را در خاک فعال می سازد و این دو عنصر به طور مستقیم به رشد گیاهان کمک می کنند و باعث قوی شدن ریشه گیاهان می شوند.

با توجه به تمامی این امور، شما باید استفاده از کود های زیستی را پس از مشورت با کارشناسان و متخصصان مد نظر قرار دهید و برای بهبود رشد محصولات خود از آنها استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید